تبلیغات
سایت تخصصی تلاوت قرآن - محسن حاجی حسنی کارگر محمود شحات ایران + عکس قاریان مهاجر
 
سایت تخصصی تلاوت قرآن
" ان هذا القرآن یهدی للتی هی اقوم "
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : مهندس حجت حقیقی
نظرسنجی
بازدید کننده گرامی ، شما مایلید بیشتر به ارائه ی اطلاعات کدام یک از موارد زیر در وبلاگ بپردازم؟
گفتگو با استاد علی اکبر ملکشاهی درباره محسن حاجی حسنی کارگر و حسن دانش؛ به حالشان غبطه میخورم

استاد علی‌اکبر ملکشاهی، قاری بین‌المللی قرآن در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا) ضمن عرض تسلیت در پی عروج پنج عضو کاروان قرآنی در

فاجعه منا، اظهار کرد: این عزیزان از دست رفته قرآنی که درگذشت آنها ضایعه‌ای بزرگ برای جامعه قرآنی است مصداق بارز «وَمَن یَخْرُجْ مِن بَیْتِهِ مُهَاجِرًا إِلَى

اللّهِ وَرَسُولِهِ ثُمَّ یُدْرِکْهُ الْمَوْتُ فَقَدْ وَقَعَ أَجْرُهُ عَلى اللّهِ» هستند...

لطفا برای مطالعه ادامه مصاحبه با ادامه مطلب مراجعه فرمایید.


وی با اشاره به عروج شهادت‌ گونه محسن حاجی‌حسنی کارگر و حسن دانش از قاریان بین‌المللی کشورمان افزود: درگذشت این دو قاری بین‌المللی قرآن در

فاجعه منا برای ما واقعا عجیب است؛ چرا که این دو قاری عزیز هر دو در یک سال درخشیدند و اول شدند؛ حسن دانش که امسال در مسابقات بین‌المللی قرآن

 جمهوری اسلامی ایران پرچم عزت ایران را به اهتزار درآورد و محسن حاجی‌حسنی کارگر که او نیز امسال پرچم جمهوری اسلامی ایران را بعد از 9 سال در مالزی به اهتزار درآورد.

عجیب است این دو گل قرآنی ما در همان سالی که هر دو رتبه اول مسابقات بین‌المللی قرآن را به دست آورده بودند اینگونه در فاجعه منا پرپر شدند و فوز شهادت رسیدند؛ به نظرم پرپر شدن این دو گل عزیز قرآنی خیلی پرمعنی است.

طی روزهای گذشته که خبر از دست دادن حاج‌محسن حاجی‌حسنی را شنیدم بسیار متأثر بودم و امروز هم که خبر از دست دادن حاج‌حسن دانش را شنیدم واقعا از عمق وجود سوختم و گریستم؛ این دو گل قرآنی پرپر شدند و رفتند اما این شگفتی واقعا برای ما مانده است که چه شد این دو عزیز به این فوز عظیم رسیدند و در عرصه قرآنی جاودانه شدند

استاد ملکشاهی درباره آشنایی خود با زنده‌یاد محسن حاجی‌حسنی کارگر، گفت: بنده با حاج‌محسن حاجی‌حسنی از سالها پیش آشنا بودم و ایشان از زمان نوجوانی هم جزو قاریان خوب بود. به یاد دارم در سال 83 که با هم در حج تمتع حضور داشتیم و حاج‌محسن نوجوانی، 15 ساله بود در آن سال نیز در کاروان قرآنی می‌درخشید و تلاوت‌های بسیار زیبایی داشت.

از سال 83 که در کاروان قرآنی با هم بودیم دیگر حاج‌محسن را ندیدم تا اینکه زنده‌یاد محسن حاجی‌حسنی امسال در اختتامیه همایش سالانه شورای عالی قرآن تلاوت داشت و چه تلاوتی! تلاوت حاج‌محسن در آن مراسم به قدری زیبا بود که بنده به آقای سرابی، قائم مقام شورای عالی قرآن که در کنار بنده نشسته بود، گفتم به نظرم ایشان یکی از ذخایر آینده کشور هستند چرا که تلاوتی بسیار پخته و زیبا داشت.

تلاوت حاج‌محسن در آن مراسم به قدری زیبا و پخته بود که احساس کردم محمود شحاتی دارد از ایران سر برمی‌آورد و آینده قرآنی کشور با حضور عزیزانی مثل ایشان قطعا آینده‌ای پربار و پرثمر خواهد بود. بعد از اینکه تلاوت حاج‌محسن در آن همایش تمام شد با ایشان روبوسی کردم و به خاطر تلاوت زیبایی که داشت تشکر کردم.
چند روز بعد از تلاوت در شورای عالی قرآن، مجدد حاج‌محسن را زیارت کردم و خطاب به او گفتم: شما آن روز چقدر زیبا تلاوت کردید؛ حاج محسن گفت: استاد مرا یادتان هست؟ گفتم راستش چهره‌ات خیلی آشناست که گفت من در سال 83 با شما در حج تمتع همسفر بودم و در آن لحظه تازه خاطرات برایم تداعی شد و یادم آمد که این عزیز را در دوران نوجوانی دیده‌ام.

این استاد قرآن درباره آشنایی خود با حسن دانش، گفت: حسن دانش حقیقتاً یک چهره پرنور و ارزشمند برای قرآن کشور بود و بنده با ایشان سابقه رفاقت داشتم و مدت‌ها بود که ایشان را به عنوان یکی از چهره‌های فاخر استان یزد می‌شناختم؛ چرا که سال‌ها در فینال مسابقات سراسری قرآن خوش می‌درخشید و رتبه می‌آورد.
اما امسال حسن دانش، این چهره نورانی افتخار بزرگی را برای کشور به ارمغان آورد و در بین تعداد قابل توجهی از قاریان بسیار خوب و ممتاز کشور توانست رتبه اول مسابقات بین‌المللی قرآن جمهوری اسلامی ایران را کسب کند و کسی هم شک نداشت که این عزیز ما با افتخار این رتبه را به دست آورد.

یک نکته مهم که به نظرم در حسن دانش خیلی ارزشمند است این است که بنده بارها ایشان را در خلال مسابقات بین‌المللی قرآن دیدم و تلاوت ایشان در محضر رهبر معظم انقلاب را هم شنیدم و هر بار که ایشان را زیارت کردم شاید باورتان نشود اما احساس می‌کردم با یک رزمنده بسیجی و رزمنده زمان جنگ روبرو هستم.

استاد ملکشاهی در ادامه گفت: در این جوان آن نشاط و شعفی که یک قاری بعد از کسب عنوان مهم از خود نشان می‌دهد، ندیدم و این جوان قرآنی فقط لبخند می‌زد؛ نکته‌ای که در سیره پیامبر اکرم(ص) نیز وجود داشت و به گوشمان رسیده بود این است که پیامبر(ص) نیز قهقه‌های بلند نمی‌زد و لبخند می‌زد.

چند روز قبل از اینکه حاج‌حسن در مسابقات بین‌المللی قرآن شرکت کند با ایشان تلفنی صحبت کردم و نکاتی را برای آمادگی بیشتر در مسابقات عرض کردم فارغ از اینکه این آقا آنقدر کارش درست بود و آنقدر انسان بزرگی بود و از روحی آنچنان بلند برخوردار بود که وقتی اول شد فقط یک لبخند مؤدبانه زد و شادی و سروری که شاید بوی غرور بدهد هیچگاه در چهره این جوان قرآنی دیده نشد.

این قاری بین‌المللی با بیان اینکه من زهد را که مصداق بارز آن در فرمایش امیرالمومنین(ع) است که فرمودند: «لِکَیْلا تَأْسَوْا عَلى ما فاتَکُمْ، وَ لا تَفْرَحُوا بِما آتاکُمْ» در وجود حاج‌حسن دیدم، گفت: از نظر قرآن، زاهد کسی است که وقتی چیزی را از دست می‌دهد ناراحت نمی‌شود و همچنین وقتی چیزی را به دست می‌آورد هم خوشحال نمی‌شود؛ زنده‌یاد حسن دانش‌ هم همین‌گونه بود.

یکی از شگفتی‌های این حادثه این است که در وجود این دو عزیز چه چیزی نهفته بود که دو قاری بین‌المللی که در یک سال افتخار آوردند در همان سال و در یک حادثه به این فوز عظیم رسیدند! این دو قاری جوان چه ویژگی داشتند که خداوند آنها را پسندید و بهشت را برای آنها ارزانی کرد!

استاد ملکشاهی با بیان اینکه جامعه قرآنی باید روی این قضیه فکر و تأمل کند، یادآور شد: نه تنها دو قاری بین‌المللی از دست رفته بلکه سه عضو گروه تواشیح که در فاجعه منا جان خود را از دست داده‌اند نیز این درس بزرگ را برای ما به ارمغان گذارده و این راه را به ما نشان می‌دهند که قرآن راه رستگاری است و خداوند کسانی را می‌پذیرد که حقیقتا قرآن را باور کرده‌‌اند و دنبال نان و کسب معیشت از طریق قرآن نیستند.

طی یک هفته گذشته که خبر از دست دادن اعضای جامعه قرآنی اعلام شده است گویا یک روح و حیات جدید به جامعه قرآنی بخشیده شده است؛ پنج عضو کاروان قرآنی که در حادثه منا جان خود را از دست دادند در عمل به ما یادآوری کردند که اگر می‌خواهیم راه رستگاری را در پیش بگیریم باید در عمل فردی، خود قرآنی باشیم و سیره و اخلاق قرآنی را در وجود خود پیاده کنیم.

بنده به حال این دو قاری عزیز و سه عضو گروه تواشیح که آنها هم پرندگان مهاجر قرآنی کشور هستند، غبطه می‌خورم و در دل آرزو می‌کنم که خداوند به من هم لیاقت شهادت در مسیر خودش را بدهد و اگر گناه و غفلتی از ما سر زده است به خاطر انس با قرآن ما را مشمول مغفرت خود قرار دهد.


قاری بین‌المللی کشورمان با اشاره به آخرین دیدارش با زنده‌یاد «محسن حاجی‌حسنی‌کارگر» نفر اول مسابقات بین‌المللی قرآن مالزی از آخرین پیام این قاری کشته‌شده در فاجعه منا سخن گفت.

«هاشم روغنی» قاری بین‌المللی قرآن کریم ضمن تسلیت به بازماندگان و مردم شریف کشورمان در پی فاجعه منا، اظهار داشت: این فاجعه داغ عظیمی بر دل ما گذاشت اما به طور حتم افرادی که در این فاجعه به رحمت ایزدی پیوستند در جایگاه خوبی نزد پروردگار هستی قرار خواهند داشت.

زنده‌یاد حاجی‌حسنی با صبوری توصیه‌هایم را گوش می‌داد و عمل می‌کرد

استاد با اشاره به درگذشت «محسن حاجی‌حسنی» قاری بین‌المللی کشورمان، افزود: محسن به همراه برادرش مصطفی از کودکی در جلسات مختلف قران شرکت می‌کرد؛ گاهی هم به حسینیه خیاط‌های مشهد می‌آمد و تلاوت‌های زیبایی اجرا می‌کرد.

استاد روغنی با بیان اینکه محسن حاجی‌حسنی پیش از شرکت در مسابقات سراسری قرآن کریم با من مشورت کرد، گفت: من او را برای حضور در این رقابت‌ها تشویق کردم و گفتم تو توانایی‌های بالایی داری اما برای کسب مقام باید تمرین کنی و تغییراتی در تلاوتت ایجاد کنی؛ او با خونسردی و صبوری به توصیه‌های من گوش می‌داد و آن‌ها را عملی کرد.

این قاری بین‌المللی قرآن کریم با اشاره به اینکه اصلی‌ترین استاد محسن برادرش بود، خاطر نشان کرد: مصطفی برادرش زحمت زیادی برای به بار نشستن محسن حاجی‌حسنی کشید به طوری که محسن در مسابقات سراسری درخشید و پس از آن در مسابقات بین المللی قرآن کریم مقام نخست را کسب کرد.

استاد روغنی با بیان اینکه پیش از اینکه محسن به عنوان نماینده کشورمان به مسابقات بین‌المللی قران مالزی شرکت کند من به این کشور سفر کرده بودم، گفت: پیش از برگزاری مسابقات بین‌المللی قرآن کریم من به همراه مسعود سیاح‌گرجی به مالزی رفتیم و چندین برنامه اجرا کردیم.

آخرین دیدار با زنده‌یاد محسن حاجی‌حسنی‌کارگر

 
استاد با اشاره به حضور نماینده کشور مالزی در برنامه‌های قرآنی، افزود: نماینده مالزی در این محافل حضور داشت و چند تلاوت اجرا کرد که به نظرم قابل مقایسه با تلاوت شهید محسن حاجی‌حسنی نبود به همین دلیل وقتی به ایران برگشتم به محسن گفتم که نگران نباش تو در تلاوت از او بهتر هستی فقط باید آرامشت را حفظ کنی تا بتوانی در این رقابت‌ها موفق شوی.

استاد روغنی به آخرین دیدارش با زنده‌یاد محسن حاجی‌حسنی ‌کارگر اشاره کرد و گفت: وقتی از مالزی برگشت به من پیام داد که شب چهارشنبه حسینیه خیاط‌ها تشریف دارید؟ که من جواب دادم در خدمتیم و او هم پیام داد که پس من مزاحم می‌شوم. او به همراه چند نفر از هوادارانش به حسینیه آمد و پس از اینکه سایر افراد تلاوت کردند تلاوت زیبایی اجرا کرد؛ این آخرین دیدار ما بود.

پیام آخر حاج محسن به استاد قرآن

  
استاد با بیان اینکه پیش از سفر به حج تمتع نیز حاج محسن به من زنگ زده بود اما من نتواسنتم پاسخ دهم، خاطر نشان کرد: پس از آن او پیام داد: «تماس گرفتم خداحافظی کنم؛ امسال به حج اعزام می‌شوم حلالم کنید، دعاگویتان هستم».

روغنی با اشاره به ویژگی‌های تلاوت زنده‌یاد محسن حاجی‌حسنی، ادامه داد: محسن با وجود اینکه بیشتر به سبک استاد شحات‌انور می‌خواند و صدایش قرابت بیشتری به این استاد برجسته مصری داشت اما ریشه تلاوت‌هایش مصطفی اسماعیل بود به همین دلیل تلاوت‌هایش جذابیت خاصی داشت.

هزاران محسن در این مرزوبوم پرورش خواهد یافت

این استاد قرائت قرآن کریم با بیان اینکه مرحوم حاجی‌حسنی به معنای واقعی قاری برجسته و مؤدبی بود، گفت: از دست دادن این قاری بین‌المللی داغ بزرگی و برای ما و همچنین نسل جوان درس بزرگ‌تری دارد. من به پدرش گفتم که محسن همه حال برکت داشت به طوری می‌توانم ادعا کرد برکت فقدان این عزیز کمتر از حضورش نخواهد بود چرا که با از دست دادن محسن به طور حتم هزاران محسن دیگر در این مرز و بوم پرورش خواهند یافت.

محسن حاجی‌حسنی‌کارگر و حسن دانش قاریان بین‌المللی کشورمان و امین باوی مبتهل و عضو گروه باقرالعلوم آبادان در فاجعه منا به دیدار حق شتافتند و فؤاد مشعلی و محمدسعید سعیدی‌زاده اعضای گروه تواشیح باقرالعلوم آبان همچنان جزو مغفقوان این فاجعه دلخراش هستند.


                                                   

 

   زنده یاد حاج محسن حاجی حسنی


                                                 


      زنده یاد حاج حسن دانش به همراه دخترانش عارفه و مائده                                                   

  


   زنده یاد حاج امین باوی به همراه پسرانش حیدر و عمار
                         


تنها عکس سه نفره ی قاریان مهاجر الی الله
از راست محمد سعید سعیدی زاده ، امین باوی ، فواد مشعلی


نوع مطلب : عکس های قرآنی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی

سوره قرآن