تبلیغات
سایت تخصصی تلاوت قرآن - کاملترین زندگینامه استاد محمد‎جواد پناهی طوسی قسمت دوم
 
سایت تخصصی تلاوت قرآن
" ان هذا القرآن یهدی للتی هی اقوم "
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : مهندس حجت حقیقی
نظرسنجی
بازدید کننده گرامی ، شما مایلید بیشتر به ارائه ی اطلاعات کدام یک از موارد زیر در وبلاگ بپردازم؟
 
                     


قسمت دوم را در ادامه مطلب بخوانید ...كیفیت مسابقات بین‌المللی ایران را در مقایسه با سایر كشورها چگونه می‌بینید؟

در حال حاضر مدتی است كه این كیفیت رشد داشته‌است. در داخل كشور كه مسابقات در سطح بسیار بالایی برگزار می‌شود، قاری سالی یكبار خودش را برای مسابقات آماده می‌كند و بعد از شركت در مسابقه می‌رود تا مسابقات سال آینده و این یك اشكال بزرگ است. به نظرم باید مسابقات قرآنی را مثل فوتبال لیگی كنند. این كاری است كه تا به حال هیچ كشوری انجام نداده‌است و ما می‌توانیم مبتكر آن باشیم. هر چند معتقدم با این ضعف در شركت كنندگان مسابقات، استادان ما از استادان كشودهای دیگر چیزی كم ندارند. شما كشور مصر را نگاه كنید اگر دو سه تا استاد برجسته مصری را كنار بگذاریم دیگر چیزی از مصر نمی‌ماند اما در ایران اینگونه استادان برجسته و آگاه به فن بسیار زیاد هستند. ایران در چند سال گذشته از نظر پرداختن به الحان و دستگاه‌های موسیقی شگفتی آفرین بوده‌است و این یك برجستگی كیفی در برابر دیگر كشورها محسوب می‌شود. در مسائل كمی و كیفی رشد داشته‌است اما هنوز جا دارد. به نظرم اگر سطح جوایز مسابقات را مثل كشورهای عربی ( امارات) بالا ببرد به نظرم سطح جوایز مسابقات رشد چشمگیری خواهد داشت.

البته امسال سطح جوایز مسابقات درحد خوبی بود اما هر چه بیشتر شود بهتر است. امسال هم یك كار جدید كردند و عده‌ای از داوران را از میان جوانان انتخاب كردند تا بتوانند این جوانان اهل فن و آگاه خودشان را دراین زمینه نیز محك بزنند.

آیا بالا بردن سطح جوایز مسابقات به ناب بودن قرائت و به‌طور كلی مسابقات لطمه نمی‌زند؟

شاید یكسری مشكلاتی را وجود بیاورد و اكثر بچه‌های ما هم به همین دلیل افت داشته‌اند و تنها خودشان را سالی یكبار برای شركت در مسابقات داخلی و یا خارجی آماده می‌كنند. اما من باز هم به زمان خودم اشاره می‌كنم. سالهایی بود كه بنده در طول ماه مبارك رمضان تا سحر در 6 جلسه قرآنی بدون هیچ چشمداشتی شركت می‌كردم. اما الان اگر قرار باشد كسی در این جلسات شركت كند قبل از آن قیمت تعیین می‌كند و تا پاكتی نباشد در آن جلسات حضور پیدا نمی‌كند.

و این اصل شده‌است؟

بله اما شما یك قاری را بابك ورزشكار مقایسه كنید. یك ورزشكار چند میلیون تومان پول می‌گیرد تا در یك مسابقه شركت كنند و درحالی‌كه یك قاری پس از 20 سال زحمت در یك مسابقه شركت می‌كند، آیا 50 عدد سكه برای این قاری جایزه بزرگی است.

فكر نمی‌كنید مقایسه‌تان اشتباه‌ است. چون آن فوتبالیست برای همان پول وارد بازی شده است اما...

بله، اما مگر این قاری و حافظ ما زن و زندگی ندارد. نباید یك زندگی متوسط داشته باشد؟ مسئولین قاریان را تأمین كنند یا بچه‌های ما حرف پول نزنند می‌دانید چقدر قاری بیكار داریم و اكثراً خانه دار هستند؟ این افراد بایدهوا بخورند. وقتی یك قاری از آن طرف شهر به این طرف شهر می‌آید آیا این هزینه ندارد؟ خب؟ وی وارد یك جلسه می‌شود و طبیعی است كه برای تلاوت قرآن تقاضای پاكت كند. حدیث داریم كه دهان یك قاری قرآن را از طلا و جواهر پر كنید و یا یك قاری باید از دولت حقوق ماهیانه بگیرد. مسئولین ما كدامیك از این كارها را انجام داده‌اند.

درباره امتیازاتی که از کسب رتبه برای قاری به وجود می‌آید، گفتید. چه امتیازاتی برای قاری بین‌المللی وجود دارد؟
مسئولان که هیچ امتیازی برای قاری قائل نمی‌شوند. پس مسئولان را کنار بگذارید.

ولی گفته می‌شود که دارندگان رتبه‌های بین‌المللی به عضو بنیاد ملی نخبگان درمی آیند. این مسئله امتیازی برای آن‌ها ندارد؟
یکی از امتیازاتش این است که قاریان با رتبه بین‌المللی می‌توانند بدون کنکور وارد رشته دانشگاهی علوم قرآن و حدیث شوند. امتیازاتی هم برای خدمت سربازی آن‌ها وجود دارد، ولی مثلا من خودم عضو بنیاد ملی نخبگان هستم که تا به حال هیچ امتیازی برای من نداشته است. حتی حدود یک سال‌ونیم پیش نامه‌ای هم در همین زمینه برای وزارتخانه فرستادم، اما هنوز هیچ پاسخی نداده‌اند که آیا امتیازی به من تعلق می‌گیرد یا نه؟ البته کسب رتبه بین‌المللی از نظر وجهه اجتماعی به‌خصوص در میان افراد قرآنی برای قاری پرفایده است.

با توجه به اینکه شما در مسابقات بین المللی هم شرکت داشته اید دیدگاه دیگر کشورها نسبت به قاریان ایرانی چگونه است؟
خیلی خوب است . و این هم به برکت نظام جمهوری اسلامی است و هم پیشرفت قاریان از لحاظ فنی .

استاد شما در بحث تقلید چقدر با این نظر موافق هستید که اقبال عمومی روی نظر داورها در مسابقات تاثیر میگذارد؟
در دهه 60 و 70 قاریانی مثل عبد الباسط و منشاوی بیشتر مطرح بودند و بیشتر قراء ما آنها را می شناختند و بعد به برکت نظام جمهوری اسلامی راه باز شد و قراء بیشتری وارد کشور شدند مثل شحات و چون مثلا شحات لحن بسیار زیباتری داشت نسبت به عبد الباسط بیشتر مورد توجه قرار گرفت. در زمانی تعدادی قاری شناخته تر بودند و مورد استقبال قرار می گرفتند و امروز تعداد دیگری.

داوری‌های مسابقات مشكلی ندارد؟

یك ضعف كلی دارد و آن به جامعه‌ اسلامی برمی‌گردد، چرا كه هنوز نتوانسته‌اند دور هم بنشیند و یك قانون مدون و استاندارد برای مسابقات بین‌المللی در نظر بگیرند. هر كشوری مسابقات را تحت نظر خودش برگزار می‌كند. ممكن است كسی كه در تهران اول شده‌است در مصر از دور مسابقات حذف شود. هر كشوری با توجه به سلایق خود مسابقات را برگزار می‌كند.

استاد پناهی ، خیلی از خوانندگان این مصاحبه دوست دارند از حال و هوای تلاوت و زیارت شما در حرم مطهر امام رضا (ع) مخصوصا در ایام ماه مبارک رمضان هم براشون بگید. استاد از چه سالی توفیق تلاوت در حرم مطهر را داشته اید؟
خواندن ترتیل این جانب در حرم مطهر رضوی به نظرم به سال 83 بر میگردد اون هم در عصر ها در صحن جمهوری و صبحها در دارالقرآن و سپس در رواق امام خمینی(ره). اما ترتیل جهت پخش صدا و سیما از سال 88 ، کلا هم همانطور که گفتم 25 سال است ( از سال 69 ) موذن و قاری حرم مطهر هستم

شیوه انتخاب مرتلانی که در ترتیل حرم مطهر با پخش تلویزیونی صورت میگیرد، چگونه است؟
انتخاب مرتلان زیر نظر شواری سیاست گذاری دارالقرآن حرم مطهر با حضور چند تن از اساتید بزرگوار می باشد که پس از آزمون و تلاوت مرتلان جهت تلاوت آیات وحی در حرم مطهر و صدا و سیما انتخاب می شود.(استادان هاشم روغنی،سیدمرتضی سادات فاطمی و بنده).
                                     


از خاطرات قرآنیتان خوانندگان ما را بهره مند کنید.
بهترین خاطره استماع بینندگان و شنوندگان محترم در اقصی نقاط دنیاست که تلاوت انسان را گوش و حظ معنوی میبرند و حال وصفای معنوی که به زائران و مجاوران بارگاه امام رضا علیه السلام است می دهد اما سال گذشته خاطره ای جالب داشتم در حین تلاوت وپخش زنده ، جایگاه از روی پله پایین افتاد و من تا آخر برنامه یک ور و کج نشسته بودم چون قسمتی از جایگاه پایین افتاد و ناچار بودیم تا آخر برنامه به همین وضع ادامه دهیم تا مخاطب تلویزیونی متوجه کج شدن جایگاه نشود.

با توجه به رونمایی از ترتیل جدید شما، بفرمایید علت اجرای جدید این ترتیل و تفاوتش با اجراهای قبلی چه بود؟
من تا کنون دو مرتبه در سال های 74 توسط نغمه سرای قرآنی و سال 78توسط شورای عالی قرآنی قراءت قرآن را به صورت ترتیل ضبط کرده ام و سال گذشته چون حس کردم سبک و سیاق خواندنم تغییر وبهتر شده بر آن شدم یک دور دیگر قرآن را به صورت ترتیل تلاوت کنم
.
ویژگیهای این ترتیل جدید را بیان می فرمایید.
ویژگی های این ترتیل به نظرم رعایت بهتر نکات تجوید مقامات و مسائل وقف و ابتدا و از همه مهم تر اینکه صدایم پخته تر و سبک و سیاق خواندنم با قبل متغیر بوده است.

علت توجه قراء به اینکه یک دوره ترتیل هم از آنها به یادگار بماند چیست بخصوص در سالهای اخیر شاهد دوره های ترتیل استادان مختلفی بوده ایم و بهترین ترتیل را از چه کسی میدانید؟
علت توجه قراء این است که این اثر به عنوان یادگار از خودشان به جا بگذارند تا بهترین باقیات الصاحات باشد من خودم به شخصه قرائت همه قراء مصری و ایرانی را دوست دارم چون هر کدام زیبایی خودشان را دارد ولی بهترین ترتیل از نظر من استاد منشاوی است.

لطفا" اجرای برنامه ترتیل در حرم مطهر را ارزیابی بفرمائید.
الحمدالله کیفیت خیلی عالی است وزیاد جای بحث ندارد و فرق ترتیل حرم با دیگر جاهای کشور این است که ما افتخار داریم در جوار بارگاه مضجع شریف امام رضا علیه السلام تلاوت قرآن می کنیم و جمع بین قرآن و اهل بیت است که هیچ جای دیگر این امتیاز را ندارند.

محافل قرآنی آستان قدس رضوی بسیار عالی است و به جرات می‌توانم بگویم که صفا و حرارت این محافل بسیار بی‌نظیر است، به خصوص در ماه مبارک رمضان که چند سالی است مراسم ترتیل خوانی جمعی پایه‌گذاری شده و با استقبال خوبی هم از سوی زائران روزه‌دار حضرت مواجه شده است.


                                   از حال و هوای حرم خاطره ای بفرمایید
حال و هوای بهشت رضوی غیر قابل توصیف است ، بنده بهترین توفیقی که در زمینه قران پیدا کردم این است که قاری و موذن حرم هستم و این را با چیزی عوض نمی کنم، خیلی مواقع خیلی موقعیت ها برایم پیش آمده ولی این قرائت و اذان گفتن در حرم را با چیزی عوض نکرده و نمی کنم حال و هوای انسان در حال قرائت و اذان در حرم با چیزی قابل مقایسه نیست.

با توجه به اینکه شما خیلی از اوقاتتان را درحرم هستید قطعا خیلی زیاد با امام رضا حرف می زنید در این گفتگو و حرفها کدام گفتگو بیشتر به دلتان نشسته ؟
آقا عزتی که در دنیا به من دادید بعد از مرگ هم دریغ نفرمایید و بعد از مردن جنازه ام را برای یک لحظه هم که شده در حرم بگذارند و سپس خارج  شوم.
سال‌هاست که در فضای قرآنی زندگی می‌کنید، حال و هوای زیارت امام رضا(ع) از نگاه یک قرائت کننده حرف خدای متعال چه توصیفی دارد؟
زیارت یعنی عاشقی در حرم دوست. امام رضا(ع) را همه ما به عنوان امام رئوف می‌شناسیم، البته همه ائمه هدی مهربانند اما مهربانی این امام همام رنگ و بوی دیگری دارد. از این جهت زیارت کردن آن حضرت یعنی عاشقی.
به نظر شما زیارت امام رضا(ع) از راه دور بهتر است یا نزدیک؟
تفاوتی ندارد مهم این است که دلت با آقا باشد، زیارت امام رضا(ع) راه دور و نزدیک نمی‌شناسد و زمانی که عاشق باشی حتی در دورترین نقطه جهان هم دلت به آقا نزدیک است.
استاد پناهی، به نظر شما زیارت حقیقی چه زمانی حاصل می‌شود؟
زمانی که زائر عارف به حق امام هشتم(ع) باشد.
عارف به حق امام بودن چه معنایی دارد؟
عارف به حق بودن یعنی قرار داشتن در مسیر اهل بیت(ع) و امام رضا(ع) در حدیث گرانبهای سلسة الذهب خودشان را معرفی و حق امامت را بر همه ما تبیین فرموده‌اند،‌ بنابراین عارف به حق امام بودن با درک همین حدیث محقق می شود.
به یاد دارید که اولین بار چه کسی مفهوم امام رضا(ع) را در ذهن شما نشاند؟
پدر عزیزم. ایشان روحانی بودند و همیشه همراهشان به مجالس مذهبی و محافل می‌رفتم. یادم هست که سه یا چهار ساله بودم که در مورد امام هشتم(ع) مسائلی را به من گفتند. خودم نیز در حال حاضر به فرزندان و نوه‌هایم در مورد محبت و عشق به آقا مسائلی رامی‌گویم.
زمانی که از زائران امام رضا(ع) می‌پرسی: امام هشتم را با چه نامی صدا می‌زنید، می‌گویند: ضامن آهو. به نظر شما چرا این نام انقدر با دل و جان مردم ما عجین شده؟
همه امامان معصوم مهربانند، ولی این روایت نشان از کمال مهربانی و رافت امام هشتم(ع) دارد که ایشان حتی آن آهوی سرگشته بیابان را هم ضمانت کردند و اجازه ندادند صیاد او را صید کند.
این روایت نشان از این دارد که امام رضا(ع) و همه ائمه هدی فقط متعلق به ما انسان‌ها نیستند، بلکه بر تمام محیط هستی به اذن خدا احاطه دارند.
این روایت، این امید را در دل همه ما ایجاد می‌کند که امام رضا(ع) همان‌طور که در دنیا زندگی ما را ضمانت می‌کنند، در آخرت هم دستمان را خواهند گرفت.                                   


اوقات فراغت خود را چگونه سپری میکنید ؟

خیلی وقت ندارم ، اگر وقتی بود بیشتر با بچه ها و حضور در جلسات و تلاوت قرآن

چند خط را با یك نفس می‌خوانید؟!
الان یك خط و نیم، ولی زمانی كه جوان‌تر بودم، تا 53 ثانیه را یك نفس می‌خواندم.

بیشترین زمانی كه یك قرائت مجلسی داشتید، چقدر بوده است؟


35 تا 40دقیقه. عقیده دارم كه قرائت خوب بین 25 تا 30دقیقه است. بعد از این زمان قرائت كسل‌كننده
می‌شود.

علت موفقیت شما چه بوده است ؟
خود قران و عزتی که خود قران به قاری قران و حافظ قران می دهد علت موفقیت اوست.

همین الان چه کسی چه کاری انجام دهد شما خیلی ذوق می کنید ؟
اگر نهضت قران اموزی شروع شود خیلی خوشحال می شوم.

اگر به شما بگویند همین فردا مرگتان فرا مرسد چه کار ناتمامی دارید؟
در زمینه آخرت خیلی کارهای ناتمام دارم ولی کار دنیایی ناتمامی ندارم خانه و زن و بچه که دارم در کارم هم بازنشسته شدم ولی درزمینه اخرت خیلی کار دارم.

وقتی به مرگ فکر می کنید از دست دادن چه چیزی و چه کسی ناراحتتان می کند ؟
از دست دادن هیچ چیز و هیچکس ناراحتم نمی کند چون از طرف خانواده ام خیالم راحت است که خدا را دارند همین وبس.

آرزوی قرآنی شما ؟

تا آخرین لحظه خودم و خانواده ام با قرآن باشیم با قرآن بمیریم و با قرآن محشور بشویم.


و جمله کلیدی استاد پناهی به عنوان ختم این گفتگو چیست ؟
اگر خیر دنیا و آخرت را می خواهید در قران است.


                                 
                                   تجلیل از استاد بعنوان قاری و کارمند نمونه اداره پست خراسان رضوی


دوستان اینم عکس بنده با استاد که دو هفته پیش اردبیل بودن و ما محضرشون بودبم و از وجود نازنینشون عطر قرآنی گرفتیم ، حفظکم الله انشالله


                                   


مقامهاى داخلى:

نفر اول مسابقات دانش آموزى و دانشجویى كل كشور در سال 1357

نفر اول مسابقات قرآن كریم دانش آموزان مقطع چهارم دبیرستان كشور در سال 1362

نفر اول مسابقات قرآن كریم جوانان هلال احمر كشور در سال 1363

نفر اول مسابقات قرآن كریم بسیج و نیروهاى نظامى كشور در سال 1363

نفر اول مسابقات سراسرى قرآن كریم سازمان اوقاف در سال 1368

مقامهاى بین المللى:

نفر اول مسابقات بین المللى جمهورى اسلامى ایران در سال 1368

نفر اول مسابقات بین المللى قرآن كریم سوریه در سال 1369


سفرهای تبلیغی: 16 سفر حج – 5 سوریه – 3 لبنان – 9 تركیه – 2 آلمان – چین – بنگلادش – آفریقای جنوبی – كویت 3 – پاكستان2 – فرانسه – ایتالیا – اسپانیا – هلند – بلژیك – قبرس – قزاقستان – امارات – بحرین

و در پایان عرض کنم که استاد کلاس های آموزشی هم دارند...

شنبه‌ شب ها هیئت قرآنی محبان عترت سیار در سطح شهر مشهد

جمعه صبح‌ ها جلسه سجادیه هراتیها در خیابان خسروی نو

چهارشنبه شب ها قرائت و اذان حرم مطهر امام رضا (ع) بعد نماز کلاس آموزشی


دوستان امیدوارم از خواندن این مطالب استفاده کرده باشید و برای سلامتی و طول عمر با عزت استاد دعا کنید

زنده باد استاد پناهینوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
جمعه 13 مرداد 1396 13:40
I do not even know how I ended up here, but I thought this post
was good. I do not know who you are but definitely you are
going to a famous blogger if you are not already ;) Cheers!
دوشنبه 23 آذر 1394 16:07
سلام و ادب و احترام امیداورم سال خوبی آغاز کرده باشید
دوست گلم وب جالبی داری ممنون میشم سری به ما هم بزنی و با هم تبادل لینک داشته باشیم مرررسی
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی

سوره قرآن