تبلیغات
سایت تخصصی تلاوت قرآن - سری سی و چهارم آموزش حفظ کلام الله مجید (مهم)
 
سایت تخصصی تلاوت قرآن
" ان هذا القرآن یهدی للتی هی اقوم "
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : مهندس حجت حقیقی
نظرسنجی
بازدید کننده گرامی ، شما مایلید بیشتر به ارائه ی اطلاعات کدام یک از موارد زیر در وبلاگ بپردازم؟
یازده نکته مهم در مورد حفظ قرآن....

برای حفظ قرآن کریم باید مواردی را مد نظر قرار داد که یازده مورد را در مقاله زیر خواهید خواند.


به ادامه مطلب مراجعه کنید
1. اخلاص
برای حفظ قرآن، از همان ابتدای کار، نیت خود را رضایت پروردگار قرار داده و هدفتان از فراگیری و حفظ قرآن، تنها خشنود کردن خداوند باشد، و امیدوار باشید که این عمل سبّب رستگاری و راه یافتن به بهشت برین الهی است.
بی دلیل نیست که خداوند نیز به همین منظور نسبت به بندگان خود محبت داشته و خطاب به آنانی که در این راه قدم می گذارند و تلاش می کنند می فرماید:(تَنزِیلُ الْكِتَابِ مِنَ اللَّهِ الْعَزِیزِ الْحَكِیمِ * إِنَّا أَنزَلْنَا إِلَیْكَ الْكِتَابَ بِالْحَقِّ فَاعْبُدِ اللَّهَ مُخْلِصًا لَّهُ الدِّینَ)«کتابی است که از سوی خداوند پیروزمند فرزانه، فرو فرستاده شده است. کتابی آسمانی را به راستی و درستی بر تو نازل کرده ایم، پس خداوند را در حالی که دین خود را برای او پاک و پیراسته می داری بپرست». (سوره زمر، آیات 1و2(
همچنین در آیه ای دیگر به مامور شدن پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) به اخلاص در کارها اشاره کرده می فرماید: قُلْ إِنِّی أُمِرْتُ أَنْ أَعْبُدَ اللَّهَ مُخْلِصًا لَّهُ الدِّینَ «بگو فرمان یافته ام که خداوند را - در حالی که دینم که برای او پاک و پیراسته می دارم- بپرستم ». (سوره زمر11(
شکی نیست که هر کس که قرآن قرائت می کند، علاوه بر اجر معنوی، در این دنیا نیز پاداش خود را می گیرد و دستش به گناه آلوده نخواهد شد.
2. تلفظ و قرائت صحیح
اولین گام پس از اخلاص، طرز خواندن و قرائت قرآن کریم است و این حاصل نمی شود مگر با گوش سپردن به صدای قاریان ماهر و یا کسانی که قرآن را درست به خاطر سپرده اند. آموزش و فراگیری قرآن نیاز به معلم خوب دارد.
کسانی که مایل به قرائت خوب قرآنی هستند، در ابتدا باید از قرائت خود مطمئن شوند. به ویژه آنها باید تحت نظر مربیانی باشند که دانش کافی نسبت به ادبیات عرب و زبان قرآنی دارند. این از آن جهت حائز اهمیّت است که زبان قرآن، زبانی ویژه و خاص است.
3.تعیین محدوده روزانه برای حفظ
برای حفظ قرآن لازم است که برنامه مرتب روزانه برای خود داشت. برای مثال، هر روز یک صفحه، دو صفحه و یا هر مقدار که حافظه می تواند و در ساعتی معین و مشخص حفظ کند. بنابراین حافظ پس از تنظیم برنامه روزانه و حفظ قسمت در نظر گرفته شده، باید زمانی نیز برای تکرار قرار دهد.
4. عجله نکردن در حفظ
توصیه می شود یک حافظ قرآن از بخشی که به خوبی فرا نگرفته به بخش دیگر فراتر نرود. این از آن نظر حائز اهمیت است که بخش حفظ شده باید در ذهن شما حک شود و شکی نداشته باشید که بهترین راه برای حفظ آن تکرار شبانه روزی آن است. شما باید در خلوت خود آن را تکرار کنید، هر زمانی فرصت به دست آمد، با صدای بلند قرائت نمائید تا هنگامی که ملکه ذهن گردد. این ساده ترین طریق حفظ است. و اگر بتوانید با اشخاص دیگری که در حال فراگیری هستند آن را تکرار نمایید، بسیار مفید است. بنابراین هرگاه که مطمئن شدید بخشی را به خوبی و درستی آموخته اید و حفظ شده اید، آنگاه به بخش بعدی بروید.
5. از یک نسخه قرآن استفاده نمائید
در میان نکاتی که به حفظ کردن قرآن کریم یاری می رساند، داشتن نسخه واحد و استفاده از آن برای حفظ قرآن است و فراموش نکنید که هیچ گاه نیز آن را تغییر ندهید. زیرا حافظ قرآن، به آن خطوط قرآنی می نگرد و آن را به خاطر می سپارد، این خطوط در یک نسخه شکل و ترکیب چاپی خاصی دارد و در نسخه دیگر چاپ آن متفاوت است. تصویری که حافظ می بیند، در ذهن او نقش می بندد. تغییر این تصویر در ذهن باعث به هم خوردگی محفوظات می شود.
بنابراین این نکته توصیه می شود که حتماً از یک نسخه برای حفظ قرآن استفاده شود. چون دیده شده که عدم توجه به این نکته باعث مشکلات فراوان برای حافظان قرآن گشته است. کارشناسان حفظ برای این منظور از نسخه ای استفاده می کنند که غالب حفاظ از آن برای حفظ قرآن استفاده می کنند. این نسخه که با خط عثمان طه نوشته شده در 15 سطر می باشد و بدون هیچ گونه ترجمه و حواشی برای امر حفظ بسیار مناسب است.
6. فهم قرآن بهترین راه حفظ آن است
یکی از نکات با اهمیّت برای حفظ قرآن، درک معانی آیات قرآن مجید است. به همین دلیل توصیه می شود که حتماً هنگام فراگیری و حفظ قرآن، تفسیری مختصر نیز مطالعه کنید تا در مورد آیه ها شما را آگاه کند و ارتباط آنها با یکدیگر را برای شما شرح دهد. در این صورت مطمئن باشید که آنچه را به خاطر می سپارید، در ذهن شما می ماند، در غیر این صورت اگر هزاران بار نیز آیه های قرآن کریم را حفظ کرده و تکرار کنید، چون به ارتباط منطقی آنها و معنایشان آگاه نیستید، ربط آیه ها با یکدیگر از دست شما خارج شده و شما قادر نخواهید بود که آنها را هم مرتبط کنید و به خاطر بیاورید. چون از نظر منطقی انسان هر آنچه را که می فهمد به خاطر می سپارد و هر آنچه را که ارتباطش را درک کند، به صورت سلسله ذهن پی می گیرد و تداوم می بخشد.
از میان تفسیرهای قرآن که در زمینه آشنایی با آیات قرآن وجود دارد، تفسیر نور، استاد قرائتی و تفسیر نسیم حیات، استاد بهرامپور مناسب برای حفاظ است.
7. تا حفظیات شما روان نشده به حفظیات جدید نپردازید
پس از آنکه یک سوره را از میان سوره های قرآن انتخاب کرده و به حفظ کردن آن پرداختید، هیچ گاه تا آن را کامل نکرده و از ابتدا تا انتها را حفظ نشده اید، به سوره بعد نروید. حافظ باید بدون آن که فکر کند، به راحتی از ابتدا تا انتها را قرائت نماید. آیه های حفظ شده در ذهن حافظ باید همچون آب رود جاری شود، بدون آن که هیچ نگرانی و دلواپسی داشته باشد. مثلاً در مورد سوره فاتحه، بلافاصله پس از آن که نام سوره برده شد. باید این عمل صورت پذیرد. این امر ممکن نمی گردد مگر آن که این سوره و آیه های آن مرتب تکرار شود. بنابراین هر زمان که مطمئن شدید که هر سوره در ذهن شما کاملاً ملکه شده، از ابتدا تا انتها بدون نگرانی می توانید به سراغ سوره دیگر رفته و آن را آغاز کنید.
8. برای دیگران حفظیات خود را بخوانید
لازم است که حافظ قرآن برای حفظ تنها متکی به خودش نباشد، بسیار عمل مناسبی است که حافظ قرآن هنگام قرائت آیه هایی که حفظ کرده، به وسیله شخص و یا تطبیق دادن با نسخه ای که از روی آن اقدام به حفظ کرده، حفظیات خود را بررسی کند و بهترین حالت آن است که شخص بررسی کننده نیز در حال حفظ همین بخشها بوده باشد. در این حالت است که حافظ احتمالاً از بخش های فراموش شده خویش مطلع گشته و یا از بخشهایی که جا به جا می خواند، آگاه گردد. در حالی که قبلاً نسبت به آنها اطلاع نداشته است. چون بسیاری از ما گمان می کنیم که درست حفظ کرده ایم، اما هنگامی که آن را با قرآن تطبیق می دهیم، خطاهایمان آشکار می شود. چون شخصی که در حال حفظ است به خطاهای خود آگاه نیست و نمی داند که چه اشتباهاتی دارد، مگر این که تطبیق داده شود.
9. آنچه را که حفظ کرده اید، مرور کنید
حافظ قرآن نباید تصور کند که چون آن را حفظ کرده، همیشه در ذهن خواهد داشت. بلکه باید دائماً آن را تکرارکند وگرنه به سرعت از خاطرش خواهد رفت. ولی اگر این عمل تکرار، صورت گیرد حافظ قرآن می تواند مطمئن باشد که همیشه آنچه را به خاطر سپرده در ذهن خود خواهد داشت.
10. نسبت به بخشهای مشابه آگاه باشید
خداوند نسبت به بخشهای مشابه قرآن مجید که در تأیید یکدیگرند، می-فرمایند: (اللَّهُ نَزَّلَ أَحْسَنَ الْحَدِیثِ كِتَابًا مُّتَشَابِهًا مَّثَانِیَ تَقْشَعِرُّ مِنْهُ جُلُودُ الَّذِینَ یَخْشَوْنَ رَبَّهُمْ ثُمَّ تَلِینُ جُلُودُهُمْ وَقُلُوبُهُمْ إِلَى ذِكْرِ اللَّهِ ذَلِكَ هُدَى اللَّهِ یَهْدِی بِهِ مَنْ یَشَاءُ وَمَن یُضْلِلْ اللَّهُ فَمَا لَهُ مِنْ هَاد (خداوند بهترین سخن را در هیأت کتابی همگون و مکرر فرو فرستاد، که پوستهای کسانی که از پروردگارشان خشیت دارند، از آن به لرزه در آید، سپس (آرامش یابند) پوستهایشان و دلهایشان با یاد خدا نرم شود، این هدایت الهی است که به آن هر کس را بخواهد به رای می آورد و هر کس که خداوند بیراهش گذارده باشد، راهنمایی ندارد». سوره زمر، آیه 23(
قرآن کریم شامل 114 سوره و 6236 آیه است. در میان این آیات، آیه هایی وجود دارند که شبیه به یکدیگرند. حافظ قرآن برای آن که آنها را با یکدیگر اشتباه نکند، نیاز به دانش در مورد آنها داشته که آن نیز جز به مطالعه در مورد آنها و تمرین و تکرار نیست.
11. سالهای طلایی حفظ قرآن
موفق ترین اشخاص، کسانی هستند که در سالهای طلایی برای حفظ قرآن تلاش کنند. این سالها، سنین کودکی تا بیست و سه سالگی است. حفظ کردن و حافظ شدن در این سنین بسیار مناسب است. در حقیقت این سالها مناسبترین سالهای حفظ قرآن است. بنابراین لازم است که هر شخص در طی این سالهای زندگی به حفظ کتاب مقدس الهی اقدام کند.
در این سنین حافظه بسیار سریع عمل می کند چون مشکلات زندگی کمتر و ذهن نیز تازه و جوان است. بنابراین هر آنچه که شخص طالب باشد، به سرعت به حفظ خواهد شد.

نوع مطلب : آموزش حفظ، 
برچسب ها : حفظ قرآن،
لینک های مرتبط :
نظرات ()
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی

سوره قرآن